Як придбати якісний насіннєвий матеріал - Броварська РДА

Вберегтися від засилля підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим, і якщо у вас виникла хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, зверніть увагу на такі показники:
    – виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.
    – кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії). Досить часто представники компаній-оригінаторів та їхні менеджери можуть знати недобросовісних продавців чи підробників насіння (існують так звані “чорні” списки);
    – вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;
    – купуйте (при можливості) тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції. У такому разі ви можете мати беззаперечні докази;
    – перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;
    – занижена ціна є завжди підозрою. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти;
    – перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто ви зможете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження та ін…
    Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості, контрафактного. Зазвичай для такого роду фальсифікацій використовують товарне зерно, або некондиційне насіння, фарба, “правильні” мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння. Підроблене насіння обробляють нестійким барвником, який при його транспортуванні в мішках відпадає. Також перед купівлею все ж таки пропонуємо аграріям з’ясувати як виглядає оригінальний мішок, для чого потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Ззовні мішки можуть бути подібними, проте можливо замітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда, або у назві насіння, або ж кольорова гамма пакування не чітка. Радимо вам з підозрою відноситися до мішків, які прошиті декілька разів.
    При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до “Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал”. Отримуючи партію насіння обов’язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої).
    Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України “Про насіння та садивний матеріал”. Відповідно до Закону насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Суб’єкт насінництва та розсадництва позбавляється права займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва у разі систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

Відділ контролю в сфері насінництва і розсадництва, управління фітосанітарної безпеки, Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області