Історична довідка

 

Броварськи́й райо́н — район у Київській області України. Районний центр — місто Бровари. Межує з Бориспільським  та Вишгородським районами Київської області. На північному-сході — з Козелецьким районом Чернігівської області.  Район утворений у 1923 році, а реформований — у 2020-му. 

1930 року функції районного центру перейшли до Димерки, яка перейменована у Велику Димерку. У 1937 р. Бровари знову стали центром Броварського району. У 2020 році внаслідок процесу  децентралізації розпочалася реструктуризація району. До нього приєдналися Згурівська, Березанська та Баришівська громади,
    Ще в середині першого тисячоліття нашої ери римські джерела називали історичні землі у трикутнику Київ-Чернігів-Переяслав початками Русі, всього східнослов’янського етносу. Понад тисячу років у непорушних пралісах Броварщини жило одне з найбільших давньослов’янських племен — сіверці. Із Х ст. 

   розпочалося посилення впливу київської княжої влади на сіверський люд Броварщини. За князя Володимира Великого по Десні, Остру, Трубежу будуються гради, де селяться «на прокорм» запрошені з інших країн «знатні мужі».
    За подальшого часу (XI — XII ст.) відбувалося масове заселення краю монахами київських і переяславських монастирів.
    Майже всі сучасні села постали із давньоруських поселень-градів — КняжичіБровариЛіткиРусанівСвітильняГоголівЗаворичіСемиполкиРожниРожівкаЛіточки,

СвиноїдиТребухівПогребиКалитаБогданівка, Велика ДимеркаЗазим’яРудня та ін.
    У польських люстраціях 1616, 1620 та 1635 рр. зафіксовано всі назви сучасних населених пунктів.
    Із початком Хмельниччини у Гоголеві, Броварах, Заворичах створювалися козацькі сотні, що в складі Київського полку брали участь у битві з литовським військом під Лоєвом. Після укладення Переяславської угоди броварські землі щедро роздавали російським воєводам і генералам: Трубецьким, Вольським, Девієрам, Кантакузеним, Лопухіним, Херасковим.
    У 1786 р. було запроваджено кріпацтво і броварські землі перейшли до «казни» та до рук петербурзьких вельмож Хованських-Алфер’євих, Трепових. Водночас серед нашого народу жила непокора колонізаторам, віра у волю і незалежність. Перша половина XIX ст. пов’язана з іменем Тараса Шевченка, який уособлював незгасну віру в прийдешню волю. Великий поет бував у багатьох броварських селах. Його поеми «Катерина», «Сотник», «Княжна» мають броварську основу.
    За періоду Української гетьманської держави броварські землі адміністративно належали до Київського полку, після остаточного поневолення України Російською імперією — до Київського намісництва, у 1807 — 1917 рр. — до Остерського повіту Чернігівської губернії. За постановою уряду Української Народної Республіки 1918 р. із введенням нового адміністративного поділу задніпровські землі на 20 верств від Києва ввійшли до складу Київщини.
    У 30-х роках розпочалася суцільна колективізація району, що тривала до 1934 р. Так звані перегини у політиці регулювання земельних відносин на селі призвели до страшного лиха для українців — голодомору 1933 р.
    Із початком Нацистсько-радянської війни у 1941 році Броварщина опинилась в епіцентрі подій. Із перших днів липня до 14 вересня 1941 р. у Броварах розміщувався штаб Південно-Західного фронту (командуючий — генерал армії М. П. Кирпонос), штаб Українського прикордонного округу, інші військові управління. Німецькі війська окупували район 19 вересня 1941 р. Рівно через два роки — 19 вересня 1943 року — район був визволений від німецько-нацистських окупантів частинами 38-ї армії Степового фронту.
    За ратні подвиги у Другій світовій війні дев’ятеро наших земляків удостоєні високого звання – Героя Радянського Союзу.
    1947 році – неврожай і черговий голод. Жителі району, щоб вижити, ходили до Києва і там вимінювали хліб, крупи, борошно. Молодь Броварщини брала активну участь у відбудові Києва.
    На початку 50-х почали працювати торфопідприємства «Велике» і «Рожни», почали засаджувати сади та ліси, починає рентабельно працювати сільське господарство. В 50-ті роки збільшилось оснащеність сільськогосподарського виробництва технікою – вантажними автомобілями, комбайнами, тракторами. В середині 50-х років активно розвиваються колгоспи такі, як Красилівська артіль ім. Жданова, Гоголівський колгосп «Червона Україна», Зазимське господарство «»Шлях Іллічя, Требухівський завод ім. Хрущова, Погребський колгосп ім. Кірова, колгосп «Зоря», ім. Сталіна, ім. Андреєва.
    У 60-ті в Броварському районі почалася реорганізація колективних господарств у радянські господарства (радгоспи). Із 27 колгоспів було утворено 24 радгоспи. Останні практично прирівнювались до підприємств по виробленню сільськогосподарської продукції, а селяни, що працювали на них – до робітників. Перехід до нової системи був зумовленим приміським положенням району: Києву потрібне було постійне постачання продуктів харчування, а їх заготівлю і закупівлю за твердими цінами найзручніше було здійснювати саме в радгоспах.
    Природні умови та пристоличне розташування району визначали спеціалізацію сільського господарства по виробництву певної продукції. Ще у другій половині 50-х років було розроблено основи такої спеціалізації. За цими основними напрямками у рослинництві визначалося овочівництво та картоплярство, у тваринництві – виробництво молока.
    Розвиток сільського господарства району зумовив створення у 70-ті роки потужних агропромислових підприємств. Радгосп-комбінат Калитянський, один з найбільших у Київській області та одним з чотирьох найбільших в галузі на Україні, птахофабрика «Київська», держплемзавод «Плосківський», агрокомбінат «Тепличний».
    У 80-х роках, з початком перебудови, у сільському господарстві Броварського району впроваджуються і поширюються нові форми господарювання. Серед них – орендні (фермерські) господарства та сімейні підряди.
    Говорячи про наслідки розвитку сільського господарства Броварського району за 60-80-ті роки можна констатувати, що сформувалася єдина районна сільськогосподарська система; господарства району займали одне з провідних місць у постачанні м.Києва продуктами овочівництва та тваринництва; серед радгоспів району виділились передові, що були відомі далеко за межами України.
    За високі досягнення в галузі сільського господарства високого звання Героя Соціалістичної Праці удостоєні Волоха Петро Феодосійович, Пильтяй Марія Захарівна, Дяченко Катерина Терентіївна.
    У 2009 році голові правління ПАТ «Комбінат «Тепличний» Чернишенку Володимиру Іллічу Указом Президента України присвоєне звання Героя України з врученням Ордена Держави.
    На сьогодні Броварщина – один із провідних районів столичної області. Славу його творять сотні, тисячі щирих і талановитих людей.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX, Верховна Рада України постановила утворити Броварський район (з адміністративним центром у місті Бровари) у складі територій Баришівської селищної, Березанської міської, Броварської міської, Великодимерської селищної, Зазимської сільської, Згурівської селищної, Калинівської селищної, Калитянської селищної територіальних громад.

До Броварського району (адміністративний центр місто Бровари) входить
8 територіальних громад: Баришівська селищна, Березанська міська, Броварська міська, Великодимерська селищна, Зазимська сільська, Згурівська селищна, Калинівська селищна, Калитянська селищна.

У складі Броварського району: 2 міста обласного значення, 5 селищ міського типу та 118 сільських населених пунктів.

Загальна площа Броварського району становить 2 885,0 км²
(10,3 % від загальної площі Київської області). Найбільшу площу (26,4 % від загальної площі району) займає Згурівська селищна територіальна громада.

Згідно даних ГУ статистики у Київській області:

Чисельність постійного населення Броварського району станом на
1 грудня 2021 року – 242 060 чол., що становить 13,5 % від чисельності населення Київської області.

Кількість штатних працівників у Броварському районі в ІІІ кварталі
2021 року50 027 осіб.

Середньомісячна заробітна плата штатних працівників по Броварському району у ІІІ кварталі 2021 року – 15 013 грн., що більше ніж середня заробітна плата по Київській області на 3,7 %. По даному показнику Броварський район посідає третє місце після Вишгородського та Бориспільського районів.

Середня заробітна плата штатних працівників по Броварському районі за
ІІІ квартал 2021 року зросла на 9,1 % у порівнняні з І кварталом 2021 року та на 1,4 % у порівнняні з ІІ кварталом 2021 року.

Згідно даних Державної служби України з питань праці, заборгованість із виплати заробітної плати працівникам по Броварському району станом на 10.01.2022 року становила – 30 090,0 тис. грн. (на 30.09.2021 –
29 417,1 тис. грн.), що становить 62,8 % від загальної заборгованості по Київській області.

Заборгованість із виплати заробітної плати виникла на таких підприємствах: Державному підприємстві «Завод порошкової металургії» -
29 483,9 тис. грн. (на 30.09.2021 становила – 28 763,8 тис. грн.), Комунальному підприємству «Калитянський» 588,4 тис. грн. (на 30.09.2021 становила –
558,5 тис. грн.) та ТОВ «Європейнт» смт Велика Димерка – 17,7 тис. грн.
(на 30.09.2021 - відсутня).

 

В районі надаються освітні послуги дошкільними закладами освіти, закладами загальної середньої та позашкільної освіти, інклюзивно-ресурсними центрами.

Мережа дошкільних навчальних закладів району охоплює 44 заклади дошкільної освіти комунальної форми власності, 8 відомчої та приватної власності, 39 навчально-виховних об’єднань (в них 11 структурних підрозділів, 3 філії).

На території Броварського району функціонують 66 закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності.

Позашкільна освіта

Позашкільна освіта у Броварському районі представлена 16 закладами позашкільної освіти комунальної форми власності.

Заклади позашкільної освіти комунальної форми власності фінансуються з бюджетів територіальних громад.

Інклюзивна освіта

В Броварському районі функціонують 6 інклюзивно-ресурсних центри, на обліку в яких стоять 833 дитини.

Оздоровлення дітей

Під час літніх канікул діти територіальних громад Броварського району мали змогу відвідати дитячі заклади оздоровлення та відпочинку. В територіальних громадах Броварського району оздоровлено: 760 дітей за кошти батьків, 216 дітей за кошти територіальних громад (за наявною інформацією).

Розвиток медичної галузі

 

З початку пандемії COVID-19 (станом на 31.12.2021) Броварським РВ ДУ «Київський ОЦКПК МОЗ» зареєстровано 21 290 підтверджених випадків COVID-19, з показником захворюваності 9 508,6 на 100 тис. населення.

За час пандемії COVID-19 захворіло 1 190 дітей (віком 0-17 років), що становить 5,5 % від загальної кількості випадків захворювань, по Київській області 6,0 %.

Серед загальної кількості захворілих, COVID-19 виявлено у 890 медичних працівників (4,3 % від загальної кількості випадків). Серед медичних працівників зареєстровано 6 летальних випадків.

Із загальної кількості підтверджених випадків COVID-19 було госпіталізовано в стаціонарні відділення нашого та інших районів –
2 122 хворих, що становить – 9,9 % від загальної кількості захворілих, по Київській області 10,9 %.

За період пандемії на кінець року всього померло 485 хворих (всі дорослі) з підтвердженим діагнозом коронавірусна хвороба, летальність складає 2,2 % (по Київській області 2,5 %).

За даними лікувально-профілактичних закладів одужало 20 186 хворих (95,2 % від загальної кількості захворілих).

За 12 місяців 2021 року на фоні сезонної захворюваності на грип та ГРВІ епідемічна ситуація в районі була благополучною по більшості інфекцій, за виключенням спалаху COVID-19, епідемічна ситуація по якій продовжує бути неблагополучною.

Проведена дезінфекція у 1 308 вогнищах туберкульозу, поліомієліту, кишкової групи інфекцій, вірусних гепатитів, в т.ч. коронавірусної інфекції –
1 213.

Станом на 26.01.2022 року в Броварському районі провакціновано від COVID-19 - 116397 чоловік дорослого населення, або 60,1 % від усієї чисельності дорослого населення району. Процент вакцинації дорослого населення по територіальним громадам: Баришівська – 89 %, Березанська -
87 %, Броварська - 79 %, Калинівська - 64 %, Зазимська - 59 %, Великодимерська - 58 %, Згурівська - 35 % та Калитянська - 34 %.

Інформація про перейменування населених пунктів, вулиць, провулків, площ на території Броварського району у відповідності до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень