ВПО: програми з надання допомоги у працевлаштуванні

Дата: 16.05.2023 10:36
Кількість переглядів: 208

             

Надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, які з початком вторгнення російських військ на територію України були змушені покинути свої домівки, є сьогодні пріоритетом. Для того, щоб вирішити питання облаштування, особливо працевлаштування, Міністерство соціальної політики УкраїниМіністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Державна служба зайнятості у співпраці створили низку програм із метою надання допомоги цій категорії населення, які виявили бажання шукати роботу.

Для того, щоб скористатися деякими послугами, людям не обов’язково реєструватися в центрі зайнятості. Це, зокрема, підбір роботи, профорієнтаційні послуги, отримання ваучера на навчання тощо. Роботодавці теж можуть скористатися програмами отримання компенсацій за працевлаштування внутрішніх переселенців.

Основні програми та послуги служби зайнятості для ВПО.

  • Послуги з працевлаштування.

Особи, зацікавлені в пошуку роботи, можуть здійснювати її самостійний пошук на Єдиному порталі вакансій або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram та Viber. Але слід пам’ятати, що звернення до служби зайнятості може значно прискорити процес працевлаштування, оскільки часто фахівці служби здійснюють підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців, зокрема, з організацією професійної підготовки безробітних безпосередньо на майбутньому робочому місці.

  • Професійне навчання та надання ваучерів. 

Служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за робітничими професіями, які користуються попитом на ринку праці. Таке навчання здійснюється на замовлення роботодавця або для самозайнятості особи, коли безробітний планує започаткувати власну справу. 

Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Служба має власну систему сучасних центрів професійно-технічної освіти, які навчають доросле населення за 95 робітничими професіями та 335 освітніми програмами. З онлайн-графіком формування навчальних груп за професіями та освітніми програмами можна ознайомитись за посиланням

Після успішного завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Громадяни, які мають професійну-технічну  чи  вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Ваучер на навчання дає можливість пройти перепідготовку за робітничими професіями, підвищення рівня освіти, підвищення кваліфікації або спеціалізації та підготовку за спеціальністю для здобуття рівня магістра. 

Ваучери видаються окремим категоріям громадян, зокрема і внутрішнім переселенцям, які відповідають певним вимогам за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. 

Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні – це майже 27 тис. грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.

  • Набуття статусу зареєстрованого безробітного. 

Реєстрація безробітних у службі може відбуватися у такі способи:

  • особисто, під час відвідування центру зайнятості;
  • через єдиний державний портал електронних послуг або мобільний застосунок Дія.

Розмір допомоги з безробіття для кожної людини визначається індивідуально, але під час дії воєнного стану максимальний розмір допомоги з безробіття не може перевищувати розмір мінімальної зарплати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року. У 2023-му – це 6700 грн. Для визначення орієнтовного розміру своєї допомоги ви можете скористатися відповідною послугою чат-бота в Telegram.

Допомога з безробіття призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного та в період дії воєнного стану її тривалість не може перевищувати 90 календарних днів. Водночас для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати допомоги з безробіття не може перевищувати 360 календарних днів.

Якщо внутрішньо переміщена особа або особа, яка перебуває на територіях, на яких ведуться бойові дії, і в якої не розірвані трудові відносини (крім осіб, які були керівниками підприємств, установ, організацій всіх форм власності, а також осіб, які обіймають виборні посади), має бажання отримати статус зареєстрованого безробітного, то вона має  право припинити трудовий договір в односторонньому порядку шляхом подання відповідної заяви на ім’я роботодавця до центру зайнятості. Датою припинення трудових відносин вважатиметься дата, наступна за датою подання такої заяви.

  • Надання грантів для створення або розвитку власної справи.

У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатись і ВПО:

  • «Власна справа» – розмір мікрогрантів становить від 50 до 250 тисяч гривень;
  • Грант для ветеранів – передбачає три варіанти надання грантів на суми, які не можуть перевищувати 250 тисяч гривень, 500 тисяч гривень та 1 мільйон гривень відповідно. 

Повний перелік програм тут

Головною умовою отримання грантів є створення нових робочих місць. Подання заявок відбувається виключно через Портал Дія. До заяви обов’язково додається бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу. Рішення щодо надання грантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в уповноваженому банку. 

Упродовж трьох років підприємець повертає отриману суму коштів шляхом сплати податків та зборів, передусім за працевлаштованих працівників. 

Про особливості програми гранту для ветеранів та її відмінностях від «Власної справи» можна дізнатися тут

Використати грант у повному обсязі та створити нові робочі місця необхідно протягом 6 місяців з дати отримання коштів на рахунок.

  • Надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування ВПО. 

Служба зайнятості пропонує такі програми компенсацій роботодавцям за працевлаштування ВПО:

Більш детальну інформацію щодо послуг для ВПО можна отримати в будь-якому центрі зайнятості. Вибрати центр зайнятості можна за переліком або на мапі.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень