Як здійснюється медична евакуація для постраждалих українців

Дата: 14.08.2023 11:00
Кількість переглядів: 98

Фото без опису

Уже понад рік Міністерство охорони здоров’я разом із партнерами організовують евакуаційні рейси для постраждалих громадян України до закордонних клінік. Зазначимо, що через тривалу війну та постійні атаки ворога доступ до медичної та реабілітаційної допомоги нині обмежений, тому співпраця у рамках медичної евакуації МОЗ з Єврокомісією, ВООЗ та іншими партнерами триває. 

Загалом завдяки такій взаємодії вже вдалося направити на лікування та/або реабілітацію за кордон 4 000 українців. 

Для цього МОЗ подає запит на евакуацію, далі отримує на нього пропозиції від лікарень із країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Потім координатори МОЗ контактують з координаторами країн, що приймають пацієнтів, та погоджують етапи і маршрути безпечного медичного транспортування.

Перевезення пацієнтів із медзакладів України до медичного евакохабу в Польщі забезпечують транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків із європейських країн, які законтрактовані ВООЗ. 

Детальніше ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням

До закордонних клінік насамперед направляють: 

  • пацієнтів із травмами, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  • пацієнтів, які потребують надання комбустіологічної допомоги (у разі опіків);
  • дітей з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дорослих пацієнтів з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дітей з орфанними захворюваннями.

Рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон ухвалює сімейний чи лікуючий лікар стаціонару, керуючись наказом МОЗ №574 від 05.04.2022 «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану». 

Підтвердити відповідність критеріям необхідно за допомогою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Вона має бути заповнена лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення громадян України для лікування за кордон.

Також під час медичної евакуації пацієнтам потрібно мати з собою документ, що посвідчує особу, — закордонний або внутрішній паспорт, а також виписки з історії хвороби (зокрема, для дітей). Однак, наголошуємо, що відсутність тих чи інших документів не є перешкодою для вивезення важкопораненого чи онкохворої дитини на лікування за кордон.

Звертаємо вашу увагу, що кожен випадок медичної евакуації вимагає окремого підходу. Зазвичай підготовка пацієнта триває від 3-4 днів до двох тижнів. У разі потреби у сторонній допомозі та підтримці (через важкий стан або необхідність у подальшому післяопераційному догляді) пацієнта можуть супроводжувати родичі або близькі. 

Нині громадяни України мають декілька маршрутів медичної евакуації, на лікування до клінік Європи, зокрема: 

  • перший — через обласний департамент охорони здоров’я, який має визначену особу, відповідальну за направлення громадян України на лікування за кордоном на період дії воєнного стану;
  • другий — шляхом подання особистої заявки через сайт МОЗ, адже через воєнні дії багато людей не завжди мають звʼязок із сімейним лікарем чи департаментом охорони здоровʼя. Самостійно подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам» на сайті Міністерства охорони здоров’я України;
  • третій — через подання на евакуацію за кордон поранених військовослужбовців, що здійснюється через командування Медичних сил України. Більше інформації можна отримати на сайті: https://navigator.pryncyp.com/stage-4.

Уже понад 17 місяців війни МОЗ разом із міжнародними партнерами організовують медичні конвої та евакуюють постраждалих громадян України, де у спеціалізованих клініках Європи вони отримують потрібне лікування та подальшу реабілітацію. 

Нагадаємо, що така медична евакуація та транспортування громадян здійснюється безоплатно, адже всі видатки за дороговартісне лікування взяли на себе уряди країн-партнерок, які приймають пацієнтів. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень