Як працює ліцензування медзакладів

Дата: 14.02.2024 10:00
Кількість переглядів: 32

Фото без опису

 

Для забезпечення належної якості медичного обслуговування, своєчасності, доступності для громадян, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів в медичних закладах здійснюється ліцензування медичної практики.

Заклад охорони здоров’я, який планує надавати медичні послуги громадянам в межах екстреної, первинної, спеціалізованої, паліативної медичної та реабілітаційної допомоги, має отримати ліцензію на таку діяльність. Обовʼязкове ліцензування медичної діяльності проводить Міністерство охорони здоров’я. Для того, щоб медзаклад отримав дозвільні документи від МОЗ, має відповідати низці кваліфікаційних, організаційних, кадрових та інших вимог. 

Ліцензійні вимоги містять чіткі вказівки до приміщення, обладнання та персоналу, який працюватиме в закладі охорони здоровʼя чи як фізична особа-підприємець. І тільки у випадку, якщо заклад охорони здоровʼя відповідає встановленим вимогам, ліцензію буде видано.

Отримання ліцензії на медзаклад

Для ліцензування медичної практики наразі необхідно подати наступні документи: 

 • заяву про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики; 
 • відомості субʼєкта господарювання про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня (сторінки мають бути пронумеровані, прошиті, засвідчені підписом уповноваженої особи та, за наявності, скріплені  печаткою суб’єкта господарювання); 
 • опис документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики (подається у двох примірниках).

Зробити це допоможе памʼятка від МОЗ. Відомості, подані субʼєктом МОЗ, обовʼязково перевіряються на відповідність його даним в централізованій базі даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; відповідність задекларованого матеріально-технічного оснащення табелям оснащення закладів та даних про повірку; документів про освіту та атестацію; приміщень – Державним будівельним нормам закладів охорони здоровʼя.

Строк прийняття рішення про видачу ліцензії становить десять робочих днів з дня одержання органом ліцензування заяви про отримання ліцензії.

Відповідно рішення приймається про видачу ліцензії, відмову у видачі ліцензії, залишення без розгляду та анулювання ліцензії.

Рішення ухвалюється колегіально ліцензійною комісією МОЗ, склад якої затверджено наказом МОЗ.

Зміни до ліцензії

Субʼєкт господарювання обовʼязково повідомляє про всі зміни, які відбулися під час провадження господарської діяльності з медичної практики.

Якщо субʼєкт господарювання додає нові адреси, закуповує нове обладнання, наймає на роботу нових працівників чи звільняє, тоді ліцензіат має обовʼязково повідомити МОЗ про зміни, які відбулися. Зміни вносяться до ліцензійного реєстру, з яким можна ознайомитися на сайті МОЗ, та долучаються до ліцензійної справи.

Припинення ліцензії

Законодавством передбачено, що субʼєкт господарювання може  припинити (планово та/або позапланово) провадження медичної практики за будь-яким місцем її провадження. Ліцензіат у довільній формі у будь-який зручний спосіб (наочно, поштовим відправленням або в електронному вигляді) повідомляє органу ліцензування у день припинення діяльності. Відповідно до законодавства припинити ліцензію можна на термін до 6 місяців.

Про відновлення провадження медичної практики ліцензіат у будь-який зручний спосіб (наочно, поштовим відправленням або в електронному вигляді) надсилає органу ліцензування повідомлення до моменту відновлення діяльності.

Анулювання ліцензії 

Анулювання може відбутися, якщо субʼєкт господарювання прийняв рішення про анулювання з власної ініціативи або за рішенням МОЗ. 

Основними причинами анулювання ліцензії можуть стати:

 • заява ліцензіата про анулювання власної ліцензії; 
 • припинення діяльності юрособи; 
 • невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; 
 • повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов;
 • виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб’єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії; 
 • відмова ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування; 
 • документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію; 
 • неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для господарської діяльності з медичної практики; 
 • несплата адміністративного збору за видачу ліцензії тощо.

Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування або у суду.

Дізнатись більше про процедури ліцензування можна у відповідному розділі на сайті МОЗ.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень