143 громади залучені до Програми життєстійкості і зможуть допомагати своїм мешканцям
8 березня ще 48 громад долучилися до пілотного проекту Міністерства соціальної політики і відкриють для своїх жителів Центри життєстійкості. Там люди безкоштовно зможуть отримати професійну допомогу, знайти опору та навчитися справлятися зі стресами і життєвими труднощами.
Ще дві області активно включилися в Програму – відтепер Центри життєстійкості запрацюють у громадах на Сумщині та Кіровоградщині. Лідерами за кількістю таких просторів залишаються Київщина та Івано-Франківщина. У планах Міністерства соціальної політики – щоб кожен мешканець громади мав доступ до такого Центру і міг звернутися туди із будь-яким своїм запитом.
Так, фахівець після першого контакту може або скерувати людину далі – до інших служб, або запросити відвідувати Центр життєстійкості. Пріоритетним напрямком роботи простору є психосоціальна підтримка. Як-то: перша психологічна допомога, індивідуальні консультації, групові тренінги та заняття. Кожен може безкоштовно відвідувати активності Центру, а також – долучатися до волонтерських ініціатив і бути корисним своїй громаді.
“Життєстійка громада — це громада, де хочеться жити. Де будь-яка людина почувається безпечно і відчуває себе потрібною. Тож, наше завдання — об’єднати усіх довкола потреб громади і потреб конкретної людини,” — сказала Міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Фахівці Центрів життєстійкості попередньо проходять навчальні тренінги від партнерів проекту – міжнародних фондів ВООЗ та ЮНІСЕФ. Методологія тренінгів передбачає засвоєння практичних навичок, які допомагають справлятися зі стресом і тривогою, адаптуватися до нових умов життя і відновлюватися, навіть за кризових умов. У окремому фокусі – розвиток батьківських компетентностей та відповіді на актуальні під час війни запитання батьків.
Мета таких Центрів – допомогти людині відновити своє ментальне здоров’я та навчити її підтримувати своїх близьких, повернути її до нормального життя та дати корисні інструменти для стабілізації свого емоційного стану в майбутньому. Важливою умовою для роботи цих просторів є їхня безбар’єрність та безпечність. Саме тому, у допомогу громадам Міністерство спільно з партнерами – агрохолдингом “Астарта” та урбан-бюро Big City Lab – розробили посібник з облаштування Центрів життєстійкості
Варто нагадати, що органи місцевого самоврядування можуть до переліку послуг Центру додати інші, затребувані місцевими жителями: правничу підтримку, консультації з питань зайнятості та інші.
Кожна територіальна громада України може долучитися до пілотного проекту і створити такий простір. Єдина умова участі – виділити та утримувати приміщення.
Для оперативної комунікації представники громад можуть звертатися за електронною адресою: Vidbirgromadi@gmail.com
Проект реалізується Міністерством соціальної політики і є складовою Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” першої леді Олени Зеленської.