ВСТАНОВЛЕННЯ СТАТУСУ ВІЛЬНОГО МІСЦЯ ВИРОБНИЦТВА, ВІЛЬНИХ ВИРОБНИЧИХ ДІЛЯНОК ВІДПОВІДНО ДО ВИМОГ КРАЇН ПАРТНЕРІВ З МЕТОЮ РОЗШИРЕННЯ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ
З метою виконання фітосанітарних вимог України у міжнародній торгівлі управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин ГУ Держпродспоживслужби в Київській області доводить до Вашого відома що експорт рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів регулювання походженням з України для подальшого експорту на вимогу країн партнерів проводиться з місць виробництва або виробничих ділянок вільних від регульованих шкідливих організмів.
Вимоги щодо експорту із зон, ділянок та місць виробництва , вільних від регульованих шкідливих організмів встановлюють країни Європейського Союзу, Євразійського Економічного Союзу, Китайської Народної Республіки, Республіка Туреччина, Індонезії, Кенії та інші.
Держпродспоживслужба постійно оновлює списки країн та їх вимоги, з якими можна ознайомитися на офіційному веб сайті за посиланням https://dpss.gov.ua/fitosanitariya-kontrol-u-sferi-nasinnictva-ta-rozsadnictva/fitosanitarni-vimogi-krayin.
Статус вільних виробничих ділянок отримується відповідно до затвердженого наказом Мінекономіки України від 04.03.2021 №451 Порядку офіційного та /або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів , позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки .
Експортерам, які планують експортувати продукцію врожаю 2024 року заздалегідь потрібно подбати про вчасну подачу заяв про встановлення , підтвердження підтримання , поновлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних регульованих шкідливих організмів з схематичним зображенням розміщенням місця виробництва чи виробничої ділянки .
Заяви подаються до державних фітосанітарних інспекторів з відповідними їх зонами обслуговування ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.
Для отримання консультацій щодо подання заяв та отримання статусу вільного місця виробництва , вільних виробничих ділянок від регульованих шкідливих організмів прошу звертатись до Управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин, вул. Саперно-Слобіцька,8 м. Київ, тел. (044) 495-88-61, електронна скринька fito.dimitrovo@dpssko.gov.ua
Після подачі заяв, документу що підтверджує внесення плати за обстеження посівів , державними фітосанітарними інспекторами проводяться обстеження протягом вегетаційного періоду, враховуючи фенологічну фазу періоду вегетації рослин та/або біології розвитку регульованого шкідливого організму.
Обстеження повинні проводитись:
Китайська Народна Республіка
на ячмені:
- одноразово у період від фази колосіння до фази молочної стиглості зерна ячменю на предмет виявлення Tilletia controversa Kuhn, Pseudocercosporella herpotrichoides (Fron.) Deighton, Gaeumannomyces graminis, Barley stripe mosaic virus;
на сої:
- одноразово у період від фази цвітіння до фази закінчення формування бобів на предмет виявлення Phytophtora sojae, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahliae, Curtobacterium flaccumfaciens pv. Flaccumfaciens, Alfalfa mosaic virus, Tobacco ringspot virus, Arabis mosaic virus, Ditylenchus dipsaci;
на кукурудзі:
- одноразово у період від фази викидання волоті до фази молочної стиглості зерна кукурудзи на предмет виявлення Cladosporium griseo-olivaceum, Pantoea stewartii subs. Stewartii, Wheat streak mosaic virus.
Євразійського Економічного Союзу
на зернових злакових та олійних:
-одноразово, у червні на предмет виявлення рослин роду стрига Striga spp..
на кукурудзі:
- одноразово, у період від фази викидання волоті до фази молочної стиглості зерна кукурудзи на предмет виявлення Південного гельмінтоспоріоза кукурудзи раса Т (Cochliobolus heterostrophus), Діплодіозу кукурудзи(Stenocarpella macrospora та Stenocarpella maydis), Бактеріального в’янення (вілта) кукурудзи (Pantoea stewartii subsp).
на пшениці:
-одноразово, у період від фази колосіння до фази молочної стиглості зерна пшениці на предмет виявлення Індійської (карликової) сажки пшениці (Tilletia indica).
Європейського Союзу
на соняшнику:
-одноразово у фазу сходів -3-6 пар листків на предмет виявлення- Переноспорозу (Plasmopara halstedii)
Після проведених фітосанітарних процедур та отриманих результатів фітосанітарних експертиз присвоюється статус або надається відмова про отримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.