У найбільшому осередку кримськотатарського народу на Київщині вшанували жертв геноциду та роковини депортації
Меморіальний захід до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та 80-х роковин депортації кримських татар відбувся у «Ліцеї Петропавлівському» Борщагівської громади. Він відбувся за ініціативою учнів та педагогів Приватного закладу «Кримськотатарський ліцей «БІРЛІК СКУЛ» с. Чайки».
Із 2014 року на території Борщагівської громади кримськотатарські сім’ї знаходять прихисток і обживаються, утворивши у с. Чайки найбільший осередок кримськотатарського народу у Київській області.
Представники Кримськотатарського ліцею вручили почесним гостям заходу та бібліотекам Борщагівської тергромади пам’ятні подарунки: видання «Кримські татари як корінний народ» Наталії Беліцер, експертки-дослідниці інституту демократії ім. Пилипа Орлика, а також мапи територіальних громад Криму з історичними назвами населених пунктів.
Відбувся допрем’єрний перегляд фільму «1944», заснованого на спогадах кримських татар, які пережили депортацію. Презентувала кінострічку сценарист фільму Мавілє Халіл, яка поділилась і особистою родинною історією про депортацію та вшанування пам’яті депортованих кримських татар.
Після перегляду фільму відбулася екскурсія експозицією на основі художніх робіт Садих Аджи-Селіма, художника, спогади якого увійшли до фільму «1944», та тематичних робіт учнів Кримськотатарського ліцею «Бірлік Скул».
Також за участь у Міжнародному освітньому культурно-мистецькому проєкті «Кримськотатарські студії» Подяками та сертифікатами на отримання одноразової грошової премії були нагороджені учасники конкурсу Асіє Хайруллаєва, Софія Кича, Разан Рустамов, Фатима Мамутова.
ДОВІДКА
У Борщагівській сільській територіальній громаді здійснює свою діяльність Кримськотатарський культурно-освітній центр «Бірлік», створений Громадською організацією «Бірлік Центр». Він об’єднує громадян України з числа внутрішньо переміщених осіб із Автономної Республіки Крим (із 2014 року), які покинули свої домівки у Криму, втікаючи від окупації.
«Бірлік» у перекладі з кримськотатарської означає єдність. Культурний центр покликаний об’єднати не тільки кримськотатарську громаду, а й познайомити всіх охочих з культурою цього народу. На базі центру також діє мечеть, дитячий і молодіжний центри, школа потужністю на 100 учнів, бібліотека та спортивний клуб.
На базі центру відкрито першу кримськотатарську школу у Київській області. Заняття відбуваються українською та англійською мовами. Також учні вивчають кримськотатарську мову.